Упатство за употреба Hondrocream

Хондрокрем е најновиот модерен лек за третман на патологии на мускулно-скелетниот систем. Помага во борбата против остеохондрозата, болката во зглобовите и артрозата. Можете да купите крем во Македонија на официјалната веб-страница на производителот.

Како да ја користите алатката

Упатствата за употреба се многу едноставни. Нанесете го производот во проблематичната област. Кожата мора да биде чиста и сува. Масирајте го производот додека не се апсорбира целосно. Избегнувајте контакт со вода еден час по нанесувањето. Користете го кремот 2-3 пати на ден.

Времетраењето на курсот се одредува независно, по подобрувањето на состојбата и исчезнувањето на болката. Лекот може да се користи не само за време на третманот на болеста, туку и за превенција.

Индикации за употреба

Болести на зглобовите, 'рскавицата и лигаментите - индикации за употреба на Hondrocream

Индикациите за употреба на производот се многу обемни. Може успешно да се користи за разни нарушувања на ткивата, лигаментите и 'рскавицата.

Кога може да се користи кремот:

 • воспалителни процеси во 'рскавичното ткиво на зглобовите;
 • нарушувања на циркулацијата во екстремитетите;
 • истегнувања, модринки;
 • акутни грчеви во мускулите;
 • пост-трауматски услови;
 • застојани и воспалителни процеси во 'рбетот, зглобовите;
 • остеохондроза;
 • артроза;
 • Спречување на развој на остеохондроза, артритис, артроза за лица над 40 години.

Хондрокрем исто така се препорачува за употреба при прва помош при повреди, истегнувања и модринки.

Контраиндикации за употреба

Постојат неколку контраиндикации за употреба на Hondrocream. Составот вклучува само природни состојки кои се добро прифатени од телото и не создаваат зависност.

Не користете го лекот во следниве случаи:

 • индивидуална нетолеранција на компонентите во составот на производот;
 • отворени рани на кожата;
 • акутни гнојни лезии на кожата;
 • изгореници;
 • бактериски, вирусни заболувања придружени со осип;
 • бременост и период на лактација.

Производителите препорачуваат да се воздржат од употреба на производот за жени за време на бременоста. Нема точни информации за влијанието на кремот врз фетусот.