6 работни методи за третман на остеохондроза, кои можат да бидат опасни компликации?

консултација со лекар за третман на остеохондроза

Што е остеохондроза и како да се лекува е актуелно прашање поради зголемениот број на пациенти дијагностицирани со неа. Статистиката покажува дека остеохондрозата на грбот често се појавува кај млади луѓе под триесет години. Општо земено, болеста се дијагностицира кај осумдесет проценти од светската популација. Многу е важно да се знае како се лекува остеохондрозата, како може да биде опасна?

Што е остеохондроза

Првиот чекор е да се разбере што е остеохондроза? Ова е дистрофичен феномен кој ги зафаќа дисковите помеѓу пршлените, како и другите ткива на 'рбетот. Во овој случај, пациентот станува едем и чувствува болка во грбот.

При дијагностицирање на остеохондрозата, таа е поделена на:

 • цервикален - се јавува кај млади луѓе ангажирани во седечка работа;
 • лумбосакрален - се појавува кај седентарен луѓе од средна, старост;
 • вообичаено - овој тип на болест опфаќа неколку, па дури и сите делови на 'рбетот;
 • градите - најреткиот вид на болест.
болка во цервикалниот 'рбет со остеохондроза

Дијагнозата на остеохондрозата бара итен третман. Ако болеста достигне напредна фаза, може да се појават сериозни компликации, кои понекогаш доведуваат до инвалидитет.

Причини за остеохондроза

Функционирањето на сите делови на 'рбетот бара мобилен начин на живот. Во овој случај, оптоварувањата мора да бидат умерени, инаку се појавува опасен пренапон.

дебелината како причина за остеохондроза

Главните причини за остеохондроза:

 1. Присуство на дефекти на 'рбетот од раѓање или стекнати повреди;
 2. наследна тенденција;
 3. Прекумерна тежина, нарушен метаболизам;
 4. Заразни болести;
 5. Процеси на стареење во телото;
 6. Прекумерното оптоварување на 'рбетот, кога некое лице се занимава со спорт или тежок физички напор, е една од главните причини зошто лицето се соочува со болест;
 7. Неправилно држење на телото;
 8. Хемикалии штетни за телото;
 9. рамни стапала;
 10. Редовни вибрации (на пример, ако некое лице работи како возач на камион или вози земјоделски машини).

Постојат одредени фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста:

 • неурамнотежена исхрана која предизвикува дебелина;
 • недостаток на моторна активност;
 • седечка работа;
 • да се биде во стресни ситуации;
 • злоупотреба на пушење;
 • прекумерен стрес на телото за време на спортот;
 • проблеми со држењето на телото;
 • носење неудобни чевли.

Симптоми

Симптомите на остеохондрозата се толку обемни што можат да сигнализираат за присуство на болест во речиси секој дел од телото. Обидувајќи се да спроведе самодијагностика, едно лице погрешно ги поврзува симптомите на хондроза со други болести, и затоа се лекува безуспешно. Ова може само да ја влоши сликата на болеста, затоа, кога се појавуваат знаци на болеста, неопходно е да се добијат совети од специјалисти и да се спроведе правилна терапија.

вкочанетост на рацете со остеохондроза

Со остеохондроза, периодично се појавуваат болка и непријатност во грбот. Овие симптоми не треба да се игнорираат. Мора да се обидеме да ја најдеме нивната основна причина. Можеби тие се појавиле по кревање тегови, ненадејни движења, паѓање итн.

Кога се појавува остеохондроза, вкочанетоста на екстремитетите исто така може да биде знак. Болката често зрачи на левата рака или нога. Покрај тоа, може да има болка во пределот на срцето, грбот, ребрата. Многу е важно да се разбере како овие сензации се менуваат во зависност од однесувањето на пациентот. Ако некое лице долго време беше во седечка положба, по што стапалата се вкочанија, се појави непријатност во лумбалниот предел, а по мало загревање или движење, болката исчезна - ова е еден од знаците како остеохондрозата на лумбалниот 'рбет се манифестира.

Кога ќе се појават првите болки во долниот дел на грбот или кичмата, овие симптоми не треба да се игнорираат.

Симптомите на остеохондрозата во почетната фаза може да бидат слаби, па дури и да не се манифестираат воопшто, додека постепено ќе се развиваат и ќе доведат до дегенерација на интервертебралните дискови. Дијагнозата на болеста во почетната фаза ќе ви овозможи брзо да ја излекувате.

Методи на лекување

Прашањето секогаш останува релевантно: Како да се справите со остеохондрозата? Првиот чекор во третманот на остеохондрозата е дијагнозата. Лекарот го испитува пациентот, спроведува анамнеза, по што се пропишуваат потребните сеопфатни студии. По поставувањето на точна дијагноза, лекарот што посетува го одредува најефективниот третман.

Современата медицина овозможува медицински, хируршки, физиотерапевтски третман на болеста. Режимот на третман вклучува и терапија за вежбање и правилна исхрана. Со остеохондроза, се препорачува одмор во кревет за пациентите. Ова помага да се намали оптоварувањето на 'рбетот.

Медицинска терапија

За да одредите како да ја излечите остеохондрозата со лекови, треба да го дијагностицирате типот на болеста. Сепак, терапијата има мали разлики, бидејќи потеклото на болеста може да има една основна причина. При утврдување како да се третира хондрозата, специјалистите користат комплекс на лекови класифицирани според видот на нивниот ефект врз телото:

 1. За да се елиминира акутната болка, помагаат средствата со аналгетски ефект;
 2. Нестероидните антиинфламаторни лекови придонесуваат за отстранување на подпухналост, воспалителни процеси во погодената област;
 3. капсули за третман на остеохондроза
 4. Мускулните релаксанти го ублажуваат мускулниот спазам;
 5. Кога нема резултат по терапијата со горенаведените средства, глукокортикоидните хормони се користат за остеохондроза;
 6. Хондропротекторите помагаат да се подобри исхраната на интервертебралните дискови;
 7. Лековите кои промовираат активирање на микроциркулацијата придонесуваат за забрзување на метаболизмот;
 8. За да се зголеми имунитетот во третманот на хондрозата, помага внесот на комплекс од витамини и минерали.

Физиотерапија

Ако пациентот има остеохондроза на 'рбетот, третманот вклучува вежби за физиотерапија. Можете да го направите тоа и за превенција. Вежбите промовираат активна циркулација на крвта, ги зајакнуваат мускулите, го отстрануваат ограничувањето на моторната активност на пршлените и ги обновуваат невромускулните врски. По испитувањето на пациентот, специјалистите развиваат збир на вежби кои ќе помогнат да се ослободат од основната причина за болеста и да го консолидираат резултатот.

Физиотерапија

Постојат такви видови на физиотерапија кои се користат за лекување на остеохондроза на 'рбетот:

физиотерапија за остеохондроза
 • Електротерапија - вршење локална изложеност на електрично поле на ткивата на 'рбетот, со цел да се стимулира протокот на крв;
 • Магнетотерапијата е терапија базирана на изложеност на магнетно поле со постојана фреквенција. Дејството се изведува на ниво на клетки, така што резултатот не се појавува веднаш;
 • Ласерска терапија е активирање на биолошки процеси во ткивата на нервниот систем, со цел да се влијае на фокусот на воспалението. Постапката има антиинфламаторно, аналгетско, заздравувачко дејство;
 • Терапија со ударни бранови - влијание врз проблематичната област на 'рбетот со помош на акустичен бран. Ја подобрува микроциркулацијата на крвта и метаболичките процеси во ткивата, што ви овозможува да го отстраните отокот и да ја намалите болката;
 • Детензорна терапија - влечење на 'рбетниот столб од тежината на пациентот. Постапката помага да се елиминира основната причина за болката;
 • Балнеотерапијата е процедура која вклучува употреба на минерална вода за елиминирање на болката во 'рбетот и подобрување на микроциркулацијата во ткивата. Тоа може да бидат терапевтски бањи, тушеви, пливање во базен, како и апликации со кал на проблематичната област;
 • Техника на вибрации - изведена со помош на масажери за вибрации со лента. Таквата терапија е забранета ако болеста е во акутна фаза.

Мануелна терапија

Како да се третира остеохондрозата на грбот со помош на мануелна терапија се одредува врз основа на нивниот тип на повреда на неговите функции. Опасно е да се спроведе таков третман ако дијагнозата не е официјално потврдена по рентген.

Рачна терапија се користи за цервикална остеохондроза, ако нема контраиндикации. Третманот помага да се подобри состојбата на коскениот систем и меките ткива, а со тоа се елиминира болката, тинитус, како и враќање на обликот и еластичноста на 'рбетот. Рачната техника придонесува за ефикасно елиминирање на мускулниот спазам, но не може да се користи ако болеста се појави во акутна фаза.

Масажа за остеохондроза

Масажата во третманот на остеохондрозата на грбот има влијание врз развојот на патолошки промени во 'рбетот.

Добро спроведениот курс за масажа придонесува за:

 • ублажување на мускулен спазам;
 • активирање на протокот на крв во 'рбетот;
 • подобрување на лимфната дренажа од ткивата на 'рбетот, поради што исчезнува отокот и воспалението;
 • силата се враќа на мускулите кои се атрофирале поради хронична хондроза;
 • зајакнување на мускулната рамка, што го спречува идно поместување на вертебралните дискови;
 • подобрување на општата состојба на лицето.
масажа за остеохондроза

Ако комплексот за масажа се спроведе што е можно порано, тогаш во третманот на болеста, болката и ограничувањето на подвижноста целосно исчезнуваат. Кога болеста е во акутна фаза, процедурите се спроведуваат внимателно за да не се предизвика непоправлива штета.

Хирургија

При хируршки третман на остеохондроза, може да се користат следниве операции:

 • Дисектомија - отстранување на проблематичен интервертебрален диск и формирање на фиксна (поврзување на два пршлени) или поддршка (замена на дискот со имплант никел-титаниум) фузија;
 • Динамична стабилизација на 'рбетниот столб. Ова е операција во која силиконски имплант се вметнува помеѓу спинозните процеси на пршлените. Пршлените се раздвојуваат, а со тоа се намалува оптоварувањето на проблематичниот интервертебрален диск;
 • Ласерско испарување на јадрото на дискот. Со помош на катетер, светлосен водич се вметнува во интервертебралниот диск, по што јадрото на дискот се испарува со ласер, намалувајќи го неговиот волумен и обезбедувајќи повлекување на хернијата.

Хируршките операции кои се користат во третманот на остеохондрозата се развиваат и подобруваат секој ден. Сепак, се претпочита конзервативна терапија.

Народни лекови

Народни лекови за остеохондроза

Има огромен број начини за лекување на остеохондрозата на 'рбетот со народни методи. Предноста на користењето триење, облоги и бањи со билки е нивната ефикасност. Користејќи народни лекови, третманот помага да се активира протокот на крв во проблематичната област, ублажувајќи ја болката неколку часа.

Со силна болка во грбот, можете да подготвите триење со медицински алкохол (300 ml), јод (10 ml), масло од камфор (10 ml) и аналгин (10 таблети). Сите течни компоненти се мешаат, по што аналгинот се раствора во нив. Добиената смеса се втрива на болното место.

Компресија од компири и мед е многу популарна во третманот на остеохондрозата. Компонентите се мешаат во еднакви размери, по што содржината се става на ткивото и се нанесува на болното место два часа.

Дозите за земање какви било народни или лекови треба да ги препише вашиот лекар.

Терапијата на болеста може да се спроведе со помош на лековити билни лушпи и бањи. Не очекувајте брзи резултати од таквите постапки. Тие мора да се спроведат на курс за да се постигне посакуваниот и долгорочен ефект.

Компликации

Ако третманот на остеохондрозата не се започне навреме, може да се појават сериозни компликации. Цервикалната остеохондроза е опасна бидејќи е тесно поврзана со садовите на мозокот низ кои тече крв.

Ако болеста достигне напредна фаза, може да се појави следново:

 • болест на тироидната жлезда;
 • вегетоваскуларна дистонија;
 • мозочен удар;
 • периартроза на хумероскапуларниот регион;
 • епикондилитис;
 • честа вртоглавица.

Ако некое лице страда од торакална остеохондроза, може да започне меѓуребрена невралгија, во која болката зрачи во пределот на срцето и предизвикува проблеми со дишењето.

Компликациите на болеста се:

 • патологии на кардиоваскуларниот систем;
 • нарушена функција на белите дробови, астма и хроничен бронхитис;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт, бубрезите.

Остеохондрозата на лумбалниот дел е опасна поради можните воспалителни процеси во карличните органи. Овој феномен предизвикува акутна болка, заковајќи го лицето на креветот.

Исто така, компликациите од овој тип на хондроза може да бидат:

 • болести на дигестивниот систем;
 • патологија на бубрезите;
 • недостаток на сензација или парализа на долните екстремитети;
 • патологии на генитоуринарните органи (особено опасна е импотенција кај мажите, а неплодноста кај жените).

Превенција

За да се спречи остеохондрозата да стане хронична, неопходно е редовно да се спроведува нејзина превенција. Најважно е да научите како да јадете правилно и редовно да се вклучите во физичкиот развој на телото.

Во утринските часови, можете да извршите самомасажа на проблематичните области на 'рбетот и екстремитетите, како и да се вклучите во терапевтско физичко образование. Ако некое лице е во седечка положба поголемиот дел од времето, потребно е периодично да одвојува пет минути за загревање.

За спречување на хондроза, погодни се часови за пливање, особено на грбот. Оброците треба да се состојат од храна богата со протеини, варена на пареа, варена или печена во рерна. Неопходно е да се ограничи количината на сол, шеќер, брашно, производи од квасец, грозје, производи со силни кофеин и алкохол. Откажувањето од пушењето треба да биде задолжително. Оброците се вршат 5-7 пати на ден. Со недостаток на витамини и минерали во телото, неопходно е да се обезбеди нивно внесување со употреба на специјални витамински комплекси.

Кога се појавуваат симптоми на остеохондроза, не треба да ја одложувате посетата на лекар и да спроведете целосен преглед. Откривањето на болеста во рана фаза ќе ви овозможи брзо и ефикасно да ја излекувате. Напредните фази на болеста се тешки за лекување и се закануваат со појава на сериозни компликации.